Pierwszym krokiem w budowie ramy jest zaprojektowanie ramy, którą zamierzasz zbudować. Istnieje wiele różnych opinii, technik i algorytmów dopasowujących ramę roweru do konkretnego kierowcy. Nie będę zagłębiał się w szczegóły dotyczące dopasowania roweru.
Istnieje wiele sposobów, aby narysować ramę. Możesz użyć dowolnego starego oprogramowania CAD, CAD specyficznego dla danego roweru lub tabeli kreślarskiej. Robienie tego na stole kreślarskim jest wygodne, ponieważ przed zbudowaniem ramy otrzymujesz pełnowymiarowy model 2-D. Za pomocą tego modelu można położyć rzeczywiste rurki, aby zobaczyć, jak wszystko się kształtuje.
Jakkolwiek zdecydujesz się to zrobić, chcesz mieć dokładny rysunek ramy roweru. Będziesz używał tego rysunku do określenia wymiarów i kątów, więc upewnij się, że jest on dokładny!

Będę łamał większość parametrów używanych w projektowaniu ramy w dwóch kategoriach dopasowania i czucia.
Parametry dopasowania są określane na podstawie korpusu ramy, do której będzie przeznaczona. Parametry czucia wpływają na to, jak będzie się czuć lub jak będzie się zachowywać rower. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej niż ja, omówię jak te parametry wpływają na samopoczucie roweru w klasie UBI lub wykonam kilka badań.

Parametry dopasowania (w zasadzie, jaki rozmiar roweru budujesz):
Długość ST (mierzona od środka BB do miejsca przecięcia się linii środkowej TT z linią środkową ST)
Długość TT (mierzona od punktu przecięcia linii środkowych ST TT do punktu przecięcia linii środkowych TT HT)

Parametry czucia (wpływa na komfort a wydajność roweru):
spadek BB (jak daleko środek BB znajduje się poniżej linii osi); wpływa na sztywność ramy, mniejszy spadek = sztywniejszy, ale mniej komfortowy.
Kąt ST (mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara od linii poziomej); wpływa na rozkład masy, płytki kąt = większy komfort, ale mniejsza wydajność.
Kąt HT (mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w kierunku poziomym); ma wpływ na szybkość kierowania i tłumienie wstrząsów, bardziej stromy kąt = szybsze prowadzenie za cenę tłumienia wstrząsów
Długość CS; wpływa również na tłumienie wstrząsów oraz prześwit między oponą a błotnikiem, dłuższe pobyty oznaczają większe tłumienie wstrząsów i większy prześwit dla większych opon kosztem wydajności.
Wymiar tylnej osi ponad blokadą (jak szeroka będzie tylna oś)

Najlepszym sposobem na określenie tych parametrów dopasowania i czucia (chyba, że masz do dyspozycji sprawny rower) jest dokonanie pomiarów roweru, na którym jeździsz, który najbardziej Ci odpowiada. Ponieważ jeździłeś na nim, wiesz co jest w nim dobre i co możesz chcieć zmienić, zaczynając od obecnej geometrii roweru.
Inną możliwością jest sprawdzenie w Internecie różnych geometrii rowerów. Większość producentów ram rowerowych podaje wymiary ramy na swojej stronie internetowej.

Inne parametry ważne dla twojego rysunku/projektu
Rozmiar koła; Jakiego rozmiaru koła zamierzasz użyć? (ważna ilość to średnica gniazda stopki (BSD) lub średnica stopki opony)
Zwykłe BSD:
26″ (MTB) 559mm
700c (droga) 622mm
27″ (stara droga) 630mm
29″ (29er) 622mm
Profil opony (jest to średnica profilu opony, tj. odległość, na jaką opona wykracza poza BSD)
Ilość ta jest zazwyczaj podawana przez producenta opon. Na przykład opony 700 x 23 mają profil opony 23 mm.
Prześwit na przedniej oponie (ilość miejsca na przednią oponę, miejsce na stopkę w dolnej części korony widelca)
Dolny stos zestawów słuchawkowych (ile miejsca potrzebujesz na dolne łożyska zestawów słuchawkowych, domyślny wymiar to 13 mm)
Wysokość widelca (nie idę do tego, jak zbudować widelec, więc ten numer dostaniesz od mfg widelca, którego będziesz używał. Jest to odległość od środka przedniej osi do podstawy siedziska wyścigowego korony (zwanej również „oś do korony”).

Teraz czas wybrać wymiary rurki:
Rurki rowerowe można kupić u różnych dystrybutorów. Ja osobiście kupiłem i zbudowałem z rurek True Temper od Henry’ego Jamesa. Świetnym sposobem na zakup pierwszej ramy jest zakup zestawu, który zawiera wszystkie rurki do ramy. UBI sprzedaje zestawy rurek Kasai tutaj (kliknij na zakładkę Rurki stalowe). Numery odnoszą się do typu stopu. Oversize i Standard odnoszą się do popularnych średnic rurek.

Standardowa rama drogowa/torowa Ponadwymiarowa rama drogowa
TT 25,4 mm 28,6 mm
DT 28,6 mm 31,8 mm
ST 28,6 mm (27,2 mm słupek siedziska) 28,6 mm (27,2 mm słupek siedziska)

Średnica rury głowicy jest określana na podstawie pożądanego rozmiaru sterownika. Sterowniki z gwintem 1″ są starszym standardem, sterowniki bezgwintowe 1 1/8″ są bardziej popularnym, nowoczesnym standardem. Sterownik, który wybierzesz wpływa na średnicę wewnętrzną głowicy, ale średnica zewnętrzna zależy od grubości ścianki głowicy. Wykonują one cienkościenne główki do rowerów budowanych z dodatkowym podparciem uchwytów grubszych do rowerów bezdętkowych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieje wiele opcji dla obudów BB. Jeśli wiesz wszystko o wspornikach dolnych, świetnie, kup skorupę, której potrzebujesz. Jeśli nie wiesz zbyt wiele o dolnych uchwytach, kup skorupę 68mm bb.

Większość rurek rowerowych jest doczepiona. Grubość ścianek jest różna w zależności od rury. Koniec każdej rury ma grubszą ścianę (mocniejsze połączenia), podczas gdy środek jest cienki (lekki). Przy pierwszej budowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *